ROK 2014

 

 

6 stycznia 2014 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego w Głogowie z udziałem ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego odbył się marsz Trzech Króli.

 

 

 

W tym marszu uczestniczyli także nasi Parafianie

 

 

W Jasełkach brał udział nasz Parafianin p. Edward Kowal

 

 

 

Pokłon Trzech Króli - tak w całej okazałości wygląda szopka w parafii św. Wawrzyńca w Głogowie.

 


 

Dnia 10 stycznia 2014 r. zamontowano dwa daszki nad drzwiami wejściowymi w salce przykościelnej. Środki na wykonanie tej inwestycji pochodzą z funduszu remontowego parafii.

 

 

Dekoracja na Wielki Post 2014 r. - Panie Beata i Aldona są autorkami tej dekoracji pomagającej w zadumie wielkopostnej.

 

 

Św. Katarzyna Aleksandryjska -polichromowana rzeźba z przełomu XVII i XVIII wieku po konserwacji.

 

 

W procesie restauratorskim zrekonstruowano brakującą dłoń Świętej oraz Jej atrybut - miecz, którego była pozbawiona.

 

 

Prace konserwatorskie zostały wykonane przez Panią Itę Stec z pracowni krakowskiej . Dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Głogów mogliśmy postąpić kolejny krok i w roku 2014 rzeźba św. Katarzyny zdobi naszą świątynię po renowacji.

 

 

31 marca w katedrze gorzowskiej JE biskup dr Stefan Regmunt udzielił błogosławieństwa do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. 29 osobom. Między nimi jest nasz parafianin Michał Wilczak.

 


Ks. Proboszcz także uczestniczył w tej uroczystości biorąc udział w koncelebrowaniu Mszy św.Na zakończenie Biskup Ordynariusz przychylił się do wspólnego zdjęcia.Z Przedszkola nr 9 z ulicy Perseusza, z terenu naszej Parafii jak co roku otrzymaliśmy piękną palmę. Wyjątkowo palmę nie przyniosła cała Grupa Dzieci z Opiekunami, a jedynie nasza młoda Parafianka Hania.Hania w towarzystwie swojej Mamusi i Pradziadka - głównego kościelnego naszego kościoła.

 


Panie z Caritasu na plebanii - wiele trzeba poświęcić czasu, ale warto


 

A ile przy tej pracy powagi i zastanowienia -

 

 

PZC przygotowuje palmy - Paniom z Caritasu jak również wszystkim darczyńcom materiałów na palmy serdecznie dziękujęW Niedzielę Palmową 13 kwiecień 2014 r. można było nabyć palmy, które PZC przygotował na te uroczystość.Na mszy świętej o godzinie 12:00 uroczystość Niedzieli Palmowej po poświeceniu palm - procesja wokół naszej świątyniProcesja Palmowa 13.04.2014 r.Procesja palmowa - palma w dłoni Księdza to dar i prezent Przedszkola nr 9, które znajduje się na terenie naszej Parafii

 

 

W ostatnim dniu rekolekcji odbyła się spowiedź i uroczyste przyjęcie Komunii św.

 

 

Oto grupa Młodzieży uczestnicząca w rekolekcjach - W. Post 2014r.

 

 

W dniach 14-16 kwietnia 2014 r. Rekolekcje szkolne dla Młodzieży z Liceum Zawodowego z Oddziałami Integracyjnymi z ul. Perseusza w Głogowie przeprowadził ks. Wikariusz z parafii św. Maksymiliana Kolbe Michał Dekiert.

 

 

Były też podziękowania dla Kapłana prowadzącego, ale podziękowania trzeba też kierować pod adresem Pana katechety Andrzeja Kajetanka

 

 

Wielki Czwartek 2014 r. W imieniu Wspólnoty Parafii pani Elżbieta Grzesiak złożyła serdeczne życzenia z bardzo piękną przedmową. Bóg zapłaćW imieniu Służy Ołtarza Michał Oleśków - Wielki Czwartek

 


Wielki Czwartek to dzień przyjęcia kandydatów na Ministrantów. Opiekun Michał Oleśków wraz z nowymi Ministrantami: Gaduła Maciej, Kozakowski Piotr i Szydłowski KacperWspólne zdjęcie z Księdzem Proboszczem oraz panami Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Świętej.


 

Uroczyste wniesienie Ewangeliarza

 


Wielki Czwartek 2014 r. - adoracja w CiemnicyProcesja do Grobu Pańskiego w W. PiątekProcesja z najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego - W. Piątek 2014Unoszące się kadzidło jest symbolem naszego uwielbienia, niech się wznosi woń kadzidła dla Twojej chwały Panie.Jest to naszą radością, że mamy wielu usługujących przy ołtarzu - tutaj w zakrystii po zakończonej uroczystości ceremonii wielkopiątkowej

 


Wielki Piątek 2014 r. Mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa wg. św. Jana odczytują ks. Proboszcz Paweł Tokarczyk, Pani Elżbieta Grzesiak i Pan Paweł Leśniak

 


Boży Grób 2014Wielka Sobota - Liturgia światła rozpoczęliśmy o godzinie 20:00

 


Lektor Piotr Oleśków - czytający Słowo Boże - Wielka Sobota

 


Pani Zofia Majchrzak śpiewa psalmBartek Młynarczyk - czytający Słowo Boże

 


Pani Elżbieta Grzesiak - czyta Słowo Boże


 

Pan Henryk Sienkiewicz - kolejny lektor Wielkiej SobotyPanowie Andrzej i Stefan w mundurach górniczychWielka Niedziela - rozpoczęcie procesji RezurekcyjnejProcesja - akt szczególnego uwielbienia Najświętszego Sakramentu - Rezurekcja 2014Msza Rezurekcyjna 2014Ksiądz Proboszcz z asystą - Rezurekcja 2014


 

Wielka Niedziela - czytający p. Paweł Leśniak Rezurekcja 2014

 


Wielką pomocą przy uroczystościach, kiedy jest większa liczba Osób przystępujących do Komunii świętej - jest fakt obecności w naszej parafii Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii ŚwiętejZakończenie uroczystości - Rezurekcja 2014

 

 

W dniu kanonizacji Jana Pawła II - Apostoła Miłosierdzia o godzinie 15 zgromadziliśmy się na Brzostowie pod krzyżem na modlitwie.

 

 

Koronkę do Bożego Miłosierdzia poprowadziła Pani Elżbieta Grzesiak

 

 

W modlitwie uczestniczyło ponad 80 Osób

 

 

Na zakończenie modlitwy pod krzyżem ks. Proboszcz udzielił Boże błogosławieństwo, które zakończyło to spotkanie modlitewne.

 

 

Następnie przeszliśmy do kościoła na uroczyste Nieszpory dziękczynne za kanonizację

 

 

Nieszpory - będziemy odprawiać w I-sze niedziele miesiąca o godzinie 15:40 - jako dar wdzięczności za dar i łaski z racji kanonizacji naszego Rodaka świętego Jana Pawła II.

 

 

Modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

 

 

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło nasze uroczyste spotkanie modlitewne

 


10.05.2014 r. odbyła się pielgrzymka Ministrantów do Paradyża. W pielgrzymce wzięły udział 3 Osoby z naszej parafii: Edward Kowal, Bartłomiej Młynarczyk oraz Mikołaj Głąb.


 
Na mszy św. w Paradyżu odebraliśmy obraz Matki Bożej Paradyskiej. Ksiądz Biskup Stefan Regmunt mówił o tym, by taki obraz wisiał w każdej zakrystii naszej diecezji.

 


Już w sobotę 10 maja 2014 r. na liturgii o godzinie 18:00 Ojciec Wojciech - Redemptorysta rozpoczął tygodniowe Misje Święte.W niedziele 11 maja 2014 r. rozpoczęliśmy uroczystym aktem przekazania władzy duchowej na czas Misji Świętych - w geście nałożenia stuły Ojcu Antoniemu Zabawskiemu i Wojciechowi Pawlickiemu.


 

Ojcowie Redemptoryści do kolejnej niedzieli będą pośród naszej wspólnoty parafialnej - w tygodniu nauki misyjne o godz. 8:00 i 18:00 a o godzinie 21:00 Apel. Po mszach świętych wieczornych - nauki stanowe.

 

 

W czasie Misji Świętych - miejsce ks. Proboszcza - z Parafianami uczestniczyć w naukach formacyjnych.

 

 

Dnia 17 maja 2014 r. o godz. 11:00 w Stadnikach rozpoczęła się msza św., podczas której nasz Parafianin diakon Marcin Wójcik otrzyma święcenia kapłańskie

 


Sakramentu święceń udzielił ordynariusz diecezji kijowsko-żytomirskiej abp Piotr MalczukWspólne zdjęcie z ks. Marcinem Wójcikiem - w gmachu seminaryjnym w Stadnikach25 maja 2014 r. o godzinie 10:00 dwadzieścia siedmioro Dzieci przystąpiło do Komunii ŚwiętejW roku kanonizacji Papieża Jana Pawła II polecamy Bogu Dzieci i Rodziców za wstawiennictwem Świętego Patrona25 maja o godzinie 12:00 parafia nasza przeżywała uroczystość prymicyjną - Dzieci w strojach krakowskich - dzięki Paniom Aldonie i BeacieKsiędza Prymicjanta w uroczystym orszaku prowadzić będziemy od plebanii do kościoła

 


Procesja wyrusza


 

Prymicjant - to ksiądz Sercanin Marcin Wójcik


 

Procesja radosna - przy śpiewie : "Oto jest dzień"

 

 Powitanie przez najmłodszych
Powitanie pani Iwony - od Róż Różańca św. i CaritasuPowitanie Pani Elżbiety -sąsiadki z klatki Ks. NeoprezbiteraKs. Neoprezbiter Marcin WójcikKs. Marcin w ornacie, który sprezentowała parafia św. Wawrzyńca w GłogowieBłogosławieństwo KapłanówBłogosławieństwo najbliższej Rodziny


 

31 maja 2014 r. 34 Dzieci wraz z Opiekunami dzięki PZC zagościliśmy w Kluczewie.

 


Był to wyjazd religijno-rekreacyjny - Gospodarz - Wujek Krzysiu prowadzi modlitwę przed posiłkiem.Oto nasza piękna wspólna wyprawa.


 

 


Wspólna zabawa
Radość udzieliła się OpiekunomWujek Krzysiu zaprosił nas do kuźniRozpalony metal za chwilę był możliwy do wzięcia do rąk.

 


Wujek Krzysiu wspominał jakie miał ubranie zrobione przez Jego Mamusie.Pieczenie kiełbaski na ognisku to jest coś


 

Byliśmy powożeni bryczką


 

Nasz pobyt kończymy krótkim nabożeństwem majowym. Za te chwile dziękujemy.Uroczystość Bożego Ciała 19 czerwca 2014 r. - Msza św. koncelebrowana z naszym Parafianinem ks. Neoprezbiterem Marcinem Wójcikiem.Dzieci sypiące kwiaty - dziękuje Wszystkim Rodzicom za pomoc w organizacji procesji.Rozpoczęcie procesji - w imieniu Parafii dziękuje Policji za zabezpieczenie trasy procesji.

 


W tym roku odnowiono baldachim - Bóg zapłaćOłtarze na drodze procesji
Bóg zapłać Panom Górnikom i Panom niosącym baldachim za Waszą posługę.


 

Dnia 21 czerwca 2014r. delegacja naszej Parafii z ks. Proboszczem na czele wzięła udział w 25 Rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

 Grupę Intronizacyjną reprezentowała Pani Barbara KrólakPomimo kapryśnej pogody nasze serca były przepełnione radością.Wysłuchaliśmy jeszcze występu Arki Noego"Po drodze" zatrzymaliśmy się przy figurze Jezusa Chrystusa Króla WszechświataW dniach 30 czerwiec do 5 lipca odbyła się pielgrzymka parafialna do Rzymu. W drodze do Rzymu zatrzymaliśmy się w Kahlenbergu - koło Wiednia to teren polski - jak określił i kustosz tego miejsca.


 

W drugim dniu nawiedziliśmy Asyż - postać św. Franciszka przybliżyła nam pani Przewodnik.Tak się podpisywał święty FranciszekPielgrzymka w odróżnieniu od wycieczki połączona jest ze Mszą św. - podziemia bazyliki w Asyżu.

 


W Rzymie nawiedziliśmy kościół Ojców Redemptorystów - Matki Bożej Nieustającej Pomocy.Castel Gandolfo - urokliwe miejsce - rezydencja letnia papieżyRzym - modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II była kulminacją naszego pielgrzymowania


 

Orvieto - to piękna miejscowość - blisko Rzymu - piękny kościół usytuowany wysoko w górach. Msza św. w kaplicy przechowywania cudu Eucharystii.

 


Padwa - bazylika św. Antoniego - w drodze powrotnej do Polski. W pielgrzymce uczestniczyło 45 Osób. Był to czas modlitwy, radosnego przebywania z sobą, towarzyszyły nam pieśni religijne jak i również biesiadne.10 sierpnia 2014 r. uroczystość odpustowa ku czci św. Wawrzyńca. Mszę św. odprawił i kazanie wygłosił ks. Andrzej Skoczylas - proboszcz z KotliW tym roku uroczystość odpustowa przypadła w niedzielę - Suma Odpustowa odprawiona została o godz. 12:30Uroczystość odpustowa zakończona została procesją Eucharystyczną


Na zakończenie odśpiewano Hymn: "Ciebie Boga wysławiamy", który był dziękczynieniem za przynależność do Kościoła, do Parafii, w której patronem jest św. Wawrzyniec.

Serdecznie dziękuję za czynny udział w uroczystości odpustowej, a wszystkim Parafianom i Gościom życzę błogosławieństwa Bożego, za przyczyną naszego patrona św. Wawrzyńca.


 


Dnia 7 września 2014 r. uroczystość Dożynkowa rozpoczęła się od powitania Rolników i Ogrodników przed KościołemPrzy śpiewie pieśni: Plon niesiemy plon - uroczyste wprowadzenie Rolników z chlebem i wieńcem dożynkowym

 


Chleb wnieśli uroczyście Państwo Urbanowicz

 

 

Po zakończonej uroczystości wspólne zdjęcie księdza Proboszcza z Parafianami - Rolnikami.

 


Po Mszy świętej na plebanii spotkanie braterskie - spożyliśmy poświęcony chleb i dane nam było razem się spotkać.


 


 

 Tradycyjnie w drugą sobotę września, głogowskie parafie pielgrzymowały do Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu. Nasza Parafia również miała swoich przedstawicieli, na czele których szedł ks. Proboszcz.

 

 

 

 

 

 


Dnia 29 września 2014 r. w wspomnienie bł. Michała Sopoćki pod krzyżem w Brzostowie spotkaliśmy się na modlitwie.


 

Animatorka Grupy Adoracyjnej pani Elżbieta Grzesiak podała następujące intencje modlitewne:Pierwsza intencja: Za nasze miasto i naszą parafię o wzrost wiary i miłości do Boga i ludzi w naszych sercachDruga intencja modlitewna: Za naszą Ojczyznę, za polskie rodziny, by były wierne Bogu, Krzyżowi i EwangeliiTrzecia intencja: O pokój w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Ziemi Świętej i wszędzie tam, gdzie toczą się wojnyKolejna intencja: O obecność Ducha Świętego w czasie obrad Synody Biskupów na temat wyzwań stojących przed rodzinami we współczesnym świecieKoronka do Bożego Miłosierdzia - ta modlitwa to wynagrodzenie Sercu Jezusowemu za nasze niewierności, słabości i grzechy. Na zakończenie ks. Proboszcz Paweł udzielił błogosławieństwo na każdy dzień naszego życia. Niech miłosierny Bóg przyjmie naszą modlitwę.

 

 

W dniach 29 i 30 września 2014 r pielgrzymowaliśmy do Sanktuariów Dolnego Śląska

 

 

Rozpoczynamy od Krzeszowa

 

 

W tej pięknej krzeszowskiej Bazylice znajdujemy naszego Patrona św. Wawrzyńca

 

 

O godzinie 12:00 pierwszego dnia pielgrzymowania - Msza św. w Krzeszowie pod przewodnictwem Kustosza

 

 

Jeszcze wspólne zdjęcie na tle kościoła w Krzeszowie

 

 

W tej Bazylice również spotykamy naszego Patrona

 

 

Krzeszów - zdjęcie na pożegnanie z Bazyliką

 

 

W poniedziałek dojeżdżamy do Barda - u Ojców Redemptorystów

 

 

W Metropolitalnym Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary - sprawujemy Eucharystie w intencji Pielgrzymów i naszej Parafii

 

 

Po Eucharystii każdy Pielgrzym mógł jakoby spojrzeć w oczy Matki Bożej.

 

 

Wambierzyce to kolejne nasze miejsce pielgrzymowania

 

 

Trzeba nie mało trudu, aby wejść na Kalwarię.

 

 

3 października 2014 r. nasza Grupa Modlitewna uczestniczyła w całodziennej adoracji w parafii Miłosierdzia Bożego na Piastowie

 

 

Uczestniczyło w modlitwie 16 Osób

 

 

 

Po zakończonej adoracji zostaliśmy zaproszeni na kawę i ciasto do zakrystii

 

 

15 października 2014 r. J. E. Ks. Bp Paweł Socha udzielił sakramentu bierzmowania w naszej Parafii.

 

 

W uroczystej procesji wprowadzono Księdza Biskupa do Kościoła

 

 

Państwo Miselis wraz z Córką przywitali księdza Biskupa

 

 

Powitanie Księdza Proboszcza z prośbą do księdza Biskupa o odprawienie Mszy św. w intencji Młodzieży, Rodziców i Świadków bierzmowania.

 

 

Czytanie mszalne - Aleksandra Kondraciuk

 

 

Psalm - Aleksandra Miselis

 

 

Modlitwa księdza Biskupa z Kapłanami - tuz przed bierzmowaniem

 

 

Młodzież przystępująca do bierzmowania - podczas tego sakramentu ma miejsce dialog miedzy Ks. Biskupem a Bierzmowanym

 

 

Modlitwa Powszechna - Rodzeństwo Zawadzccy

 

 


 

Podziękowanie - Młodzież Ratajczak + Bochenek

 

 

W imieniu Rodziców Pani Beata Kondraciuk

 

 

W imieniu rodziców : Pan Paweł Leśniak

 

 

Ola z Maksiem podziękowali księdzu Proboszczowi za przygotowanie tej uroczystości.

 

 

Dnia 22 października 2014 r. w wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II w naszej parafii gościliśmy przedstawicieli Głogowskiego Centrum Myśli Jana Pawła II z Prezes Panią dr Izabelą Rutkowską

 

 

Spotkanie rozpoczęło się na nabożeństwie różańcowym - rozważania i myśli św. Jana Pawła II w ramach " Tydzień ze Św. Janem II"

 

 

 

Oprawą muzyczną ubogacono przeżywanie tego pięknego dnia - serdeczne Bóg zapłać za uczestnictwo i świadectwo wiary, że rzeczywiście jesteśmy pokoleniem JP II

 


 

4 grudnia 2014 r. w uroczystość św. Barbary - patronki Górników na mszy św. o godzinie 9:00 modliliśmy się za Górników z naszej Parafii oraz za Ich rodziny.

 

 

Pani Elżbieta jest organizatorem tego spotkania w kościele a na plebanii spotkaliśmy się przy kawie.

 

 

 

 

 

 

W II- gą niedzielę Adwentu 7 grudnia 2014 r. rozpoczęliśmy 3 dniowe rekolekcje. Gościmy w parafii ks. Michała Dekierta - wikariusza z parafii św. Maksymiliana w Głogowie, który prowadzi nasze spotkania rekolekcyjne.

 

 

Po Mszy świętej o godzinie 12:00 miało miejsce spotkanie Św. Mikołaja z Dziećmi - Kim był św. Mikołaj, dlaczego takie spotkanie to myśl wprowadzenia wygłoszone przez ks. Proboszcza

 

 

Na początku spotkania ze św. Mikołajem wiersz powitalny w wykonaniu Dziecka z Przedszkola

 

 

PZC przygotował 100 paczek. Św. Mikołaj w asyście Dziewczynek ze Scholi Parafialnej.

 

 

Uroczystość dla Dzieci to wielkie przeżycie, ale porządek musi być - Proboszcz czuwa.

 

 

PZC dziękuję za pomoc Ofiarodawcom z Parafii św. Wawrzyńca za finansowe wsparcie tej inicjatywy. Bóg zapłać.

 

 

11 grudnia 2014 r. powróciła figura św. Piotra po renowacji. Na zdjęciu Pan prof. Stec z Krakowa oraz Parafianin p. Aleksander ustawiają figurę.

 

 

Renowacja rzeźby była możliwa dzięki dofinansowaniu ze Starostwa w kwocie 10 000 zł. Pozostała część zapłaty uregulowana została z tzw. funduszu parafialnego.

 

 

Oto już 3 figury po restauracji - w przypadku św. Katarzyny i św. Piotra zostały uzupełnione brakujące atrybuty świętych. Aktualnie figura św. Pawła - zadanie na rok 2015 będzie poddana pracom konserwatorskim.

 

 

Roraty 2014 - w adwentowym czuwaniu towarzyszyła nam św. Teresa z Avila - w 500 lecie urodzin Świętej.

 

 

W ostatnim dniu Rorat Dzieci otrzymały słodki upominek od Proboszcza

 

 

Rozświetlone lampiony - śpiew pieśni: Przyjdź Dzieciątko, przyjdź kochane - tak dzieci zapraszają Jezusa

 

 

W IV niedziele Adwentu Bartłomiej Włodarczyk i Mariusz Kierszniowski - zadeklarowali, że chcą być kandydatami na Ministrantów

 

 

Znak kandydatów to białe szarfy - które będą towarzyszyć tym Młodzieńcom przy służeniu

 

 

Raduje się Parafia z faktu, że są nowi kandydaci na Ministranta. Ministrant służy Bogu, a pomaga księdzu w liturgii.